• BOYS VARSITY SOCCER

Coaching Staff

SB

Position: Head Coach

Name: Scott Bryant

Bio: Coach Bryant enters his 8th year of coaching the Pioneers.  In the first 7 years of the program Coach Bryant led the Pioneers to 4 OCC Capital Division Championships, 2 OSHAA Division 1 Central District Championships, 2 Regional Finals, and 1 appearance in the State Final Four.  His coaching career began in 1995 when he coached for Team Dayton SC.  He remained there for five years before moving to Worthington United Soccer Club in Columbus and then to Elite FC in Marysville.  Prior to coaching the Orange Men’s Soccer program, Coach Bryant spent five years as the assistant coach for the Olentangy Braves Men’s Soccer team.  He has coached in several Central District Senior All-star games and holds a USSF “D” license.  Coach Bryant played high school ball at the traditional soccer powerhouse Beavercreek High School near Dayton, OH.  At BHS, he won the Western Ohio League, District and REgional Championships as well as a Division I State Runner-Up finish as a senior in 1990.  Coach Bryant graduated from The Ohio State University in 1995 with a degree in Business Finance and currently works for CenturyLink.  He resides in Dublin with his wife Meredith.

JB

Position: Coach

Name: Jason Bayer

Bio: Coach Bayer is in his 8th year of coaching at Orange High School.  For his first four years he was the head coach of the Junior Varsity Orange team and lead them to a 25 unbeaten game streak between the 2009 and 2010 seasons.  Prior coaching positions before joining the Orange staff includes the Junior Varsity Head Coach at Olentangy HS and the Assistant Varsity Coach at Bishop Ready HS.  Coach Bayer hold a USSF “E” license and has coached both recreational and club teams in the Cleveland and columbus areas before solely concentrating on high school soccer.  He grew up in northern Ohio and graduated from The Ohio State University with a Mechanical Engineering degree.  Coach Bayer currently works as an Engineering Project Lead for Mettler-Toledo and resides in the Olentangy area with his wife Tracie and three children.

Roster
First Name Last Name Grade Number Posistion
Nick C. 10 1 GK
Zach E.**^ 12 3 F
Samuel M.* 12 4 M/D
Rio S.* 12 5 M
Lukas M. 12 6 F
Jason C.* 12 7 M
Eddie P.* 12 8 M
Oscar C.** 12 9 M
Jack B.**^ 12 10 M
Isaac A.**^ 12 11 M/D
Ryan M. 10 13 M/F
Timmy M.* 12 14 D
Zack S.* 11 15 F/M
Jackson B. 12 16 D
Alex R. 10 17 D
Sam S. 10 18 F/M
Connor H. 12 19 D
Brian J.* 11 20 D
Brandon T.* 11 21 D/M
Will J.* 12 22 F
Tyler C. 12 27 GK
^ Captain
* Letters Won
Player Honors

ALL STATE (Central District, Division I)

2012 – Alec B. (Second Team)
2010 – Nick A. (First Team)
2009 – Aaron H. (First Team)

ALL DISTRICT (Central District, Division I)

2013 – Cory D. (Second Team)

2012 – Alec B. (First Team)
2012 – Jake A. (Second Team)
2011 – Matt D. (First Team)
2011 – Gunnar B. (Third Team)
2010 – Nick A. (First Team)
2010 – Colton B. (Second Team)
2010 – Jesus V. (Second Team)
2009 – Aaron H. (First Team)
2009 – Taylor R. (First Team)
2009 – Max H. (Third Team)

ALL DISTRICT (Central District, Division II)

2008 – Max H. (First Team)
2008 – Taylor R. (Second Team)

ALL CONFERENCE (Ohio Capital Conference – Capital Division)

2013 – Cory D. (First Team)
2013 – Brandon S. (First Team)
2013 – Luke G. (Second Team)
2013 – Connor B. (Special Mention)
2013 – Jimmy S. (Honorable Mention)
2013 – Denny V. (Scholar Athlete)
2012 – Jake A. (First Team)
2012 – Alec B. (First Team)
2012 – Nick D. (First Team)
2012 – Connor B. (Second Team)
2012 – Sean O. (Second Team)
2012 – Nick W. (Second Team)
2012 – Graham K. (Special Mention)
2012 – Luke G. (Honorable Mention)
2012 – Tim H. (Scholar Athlete)

2011 – Gunnar B. (First Team)
2011 – Matt D. (First Team)
2011 – Jake A. (Second Team)
2011 – Jake G. (Special Mention)
2011 – Andres C. (Honorable Mention)
2011 – Matt D. (Scholar Athlete)

2010 – Nick A. (First Team, Player of the Year)
2010 – Colton B. (First Team)
2010 – Jesus V. (First Team)
2010 – Alex B. (Second Team)
2010 – Colin E. (Second Team)
2010 – Walter F. (Second Team)
2010 – Stephen J. (Special Mention)
2010 – Matt D. (Honorable Mention)
2010 – Alex B. (Scholar Athlete)

2009 – Aaron H. (First Team, Player of the Year)
2009 – Max H. (First Team)
2009 – Taylor R. (First Team)
2009 – Nick A. (Second Team)
2009 – Austin O. (Second Team)
2009 – Jesus V. (Second Team)
2009 – Colton B. (Honorable Mention)
2009 – Colin E. (Special Mention)
2009 – Max H. (Scholar Athlete)

2008 – Max H. (First Team)
2008 – Taylor R. (First Team)
2008 – Colton B. (Second Team)
2008 – Nick A. (Honorable Mention)

TEAM MVP

2012 – Alec B.
2011 – Matt D.
2010 – Colton B.
2009 – Aaron H.
2008 – Taylor R.

Results
Calendar

Parent Information

Parents & Players:

Join our email list to receive updates or .

(If you’ve been getting emails throughout the years you will need to sign up again to continue receiving these updates.)

Sign-ups:

Parent Links:

If you have any questions/comments please submit them using the form below.

Athlete Forms

I am happy to announce that we are going paperless for athletic forms this year. We hope it proves to be a very simple and ultimately save you a lot of time in future years. After your initial set up, all of your information will be kept secure in our server.  Thereafter, information will be automatically filled in subsequent seasons/sports/years.  If you have more than one student/athlete, this system will streamline the process (no inputting the same data for every child).  All physicals that were handed in previously this summer will be added shortly by the athletic training staff.  All other paperwork needs to be filled out online prior to August 1st practice.

Please follow these steps to set up your login information:

1.     Go to https://olentangy.finalforms.com

2.     Ctrl+Click to follow linkhttps://olentangy.finalforms.com

3.     Fill in your name and email address and click register

4.     Check your email and confirm

5.     Click ADD STUDENT in right hand corner

6.     Enter all info and click CREATE STUDENT

7.     Join each sport that your son or daughter is going to be participating in

8.     The next page will contain many items for you to complete.

9.     Once you are finished, press submit and have your son or daughter log on to sign the same forms under their email address.

This process can begin immediately, as we would like for all athletes to be set up in the system prior to August 1. We will still accept all paper forms that might have already been filled out/turned in, but would like all parents/athletes to log on and start their paperless process. As a parent, I set three children up in less than 10 minutes.

Thank you for your patience in this new process. We believe this will save a lot of time and paper in the long run. If you have any questions feel free to contact Athletic Trainer, Kristen Sutton at mail to:Kristen_sutton@olsd.us

Ctrl+Click to follow linkKristen_sutton@olsd.us<support@finalforms.comAttention: Before turning in any completed forms be sure to make copies to keep for your records. You never know when you may need them. They may get lost/misplaced or you may need to reference a completed form for another sport (e.g. OHSAA Preparticipation Physical Form).


Forms for OOHS athletes

Form from Spring Meeting

Not finding the form you’re looking for?

Please visit the Olentangy Orange High School Form’s Library for more information.

Team Honors
PLAYER HONORS
ALL STATE (Central District, Division I)
2014 – Luke G. (Second Team)
2012 – Alec B. (Second Team)
2010 – Nick A. (First Team)
2009 – Aaron H. (First Team)
ALL DISTRICT (Central District, Division I)
2014 – Luke G. (First Team)
2014 – Isaac A. (Third Team)
2013 – Cory D. (Second Team)
2012 – Alec B. (First Team)
2012 – Jake A. (Second Team)
2011 – Matt D. (First Team)
2011 – Gunnar B. (Third Team)
2010 – Nick A. (First Team)
2010 – Colton B. (Second Team)
2010 – Jesus V. (Second Team)
2009 – Aaron H. (First Team)
2009 – Taylor R. (First Team)
2009 – Max H. (Third Team)
ALL DISTRICT (Central District, Division II)
2008 – Max H. (First Team)
2008 – Taylor R. (Second Team)
ALL CONFERENCE (Ohio Capital Conference – Capital Division)
2014 – Luke G. (First Team, Player of the Year)
2014 – Isaac A. (First Team)
2014 – Brian J. (First Team)
2014 – Jack B. (Second Team)
2014 – Tyler G. (Second Team)
2014 – Brett S. (Second Team)
2014 – Zach E. (Special Mention)
2014 – Oscar C. (Honorable Mention)
2014 – Quinten W. (Scholar Athlete)
2013 – Cory D. (First Team)
2013 – Brandon S. (First Team)
2013 – Luke G. (Second Team)
2013 – Connor B. (Special Mention)
2013 – Jimmy S. (Honorable Mention)
2013 – Denny V. (Scholar Athlete)
2012 – Jake A. (First Team)
2012 – Alec B. (First Team)
2012 – Nick D. (First Team)
2012 – Connor B. (Second Team)
2012 – Sean O. (Second Team)
2012 – Nick W. (Second Team)
2012 – Graham K. (Special Mention)
2012 – Luke G. (Honorable Mention)
2012 – Tim H. (Scholar Athlete)
2011 – Gunnar B. (First Team)
2011 – Matt D. (First Team)
2011 – Jake A. (Second Team)
2011 – Jake G. (Special Mention)
2011 – Andres C. (Honorable Mention)
2011 – Matt D. (Scholar Athlete)
2010 – Nick A. (First Team, Player of the Year)
2010 – Colton B. (First Team)
2010 – Jesus V. (First Team)
2010 – Alex B. (Second Team)
2010 – Colin E.(Second Team)
2010 – Walter F. (Second Team)
2010 – Stephen J. (Special Mention)
2010 – Matt D. (Honorable Mention)
2010 – Alex B. (Scholar Athlete)
2009 – Aaron H. (First Team, Player of the Year)
2009 – Max H. (First Team)
2009 – Taylor R. (First Team)
2009 – Nick A. (Second Team)
2009 – Austin O. (Second Team)
2009 – Jesus V. (Second Team)
2009 – Colton B. (Honorable Mention)
2009 – Colin E. (Special Mention)
2009 – Max H. (Scholar Athlete)
2008 – Max H. (First Team)
2008 – Taylor R. (First Team)
2008 – Colton B. (Second Team)
2008 – Nick A. (Honorable Mention)
TEAM MVP
2014 – Luke G.
2013 – Cory D.
2012 – Alec B.
2011 – Matt D.
2010 – Colton B.
2009 – Aaron H.
2008 – Taylor R.